Jak optymalnie planować transporty?

Natalia Młyńczak
17 lutego 2022 6 min.
Planowanie transportu ciężarowego

Zacznijmy od tego, co – w praktyce – oznacza planować efektywnie.

Nie zaskakuje fakt, iż w każdym przedsiębiorstwie transportowym dysponującym liczną flotą kluczowa jest wiedza i doświadczenie planistów. To oni odpowiadają za efektywność procesu planowania.

Czy znasz odpowiedź na pytania:

 • Czy wiedzę i doświadczenie planistów można wykorzystać jeszcze bardziej?
 • Czy dzięki poprawie planowania można zdobyć przewagę konkurencyjną?
 • Jak planowanie może skokowo polepszać wyniki i wpływać na wzrost rentowności?

Jeśli pracujesz z systemem TMS i telematyką odpowiedź na powyższe pytania jest bardzo prosta. Wystarczy lepiej korzystać z tego, czym już dysponujemy.

Co zatem, poza zasobami ludzkimi, jest największą wartością firmy transportowej?

Rzetelnie gromadzone dane. Posiadając precyzyjne i wiarygodne dane możemy wdrożyć zaawansowany algorytm optymalizacji, który w procesie planowania pojazdów przeanalizuje wszystkie możliwe rozwiązania i wybierze najlepsze, uwzględniając wszelkie ograniczenia.

Z perspektywy producenta oprogramowania TMS

Jeśli masz w dyspozycji pokaźną liczbę jednorodnej floty, korzystasz z telematyki i masz zakontraktowane zlecenia, możesz zrewolucjonizować proces planowania pojazdów do zleceń czy zleceń do pojazdów. I gwarantujemy – istotnie wpłynie to na wynik działalności Twojej firmy.

W pierwszej kolejności proponujemy scentralizowanie procesu planowania oraz wdrożenie algorytmu optymalizacji planowania. Z wykorzystaniem danych z telematyki i z udziałem (zaledwie) jednego planisty odtąd automatycznie planować będziesz kilkaset pojazdów. Będzie to działanie zarówno optymalne kosztowo (minimalizujemy kilometry dolotowe), jak i – co bardzo ważne – uwzględniające ograniczenia, które wynikają z treści zleceń oraz wewnętrznych potrzeb dotyczących zarządzania kierowcami i flotą.

W praktyce mechanizm planowania uwzględnia:

 1. czas jazdy i pracy kierowcy/ów
 2. status zlecenia VIP – co oznacza realizację zlecenia własną flotą bez możliwości sprzedaży na rynku
 3. dostawa na konkretną godzinę vs na szerokie okno czasowe,
 4. wymagany rodzaj zabudowy, sposób załadunku
 5. wymagane wyposażenie pojazdu
 6. konieczności awizacji wraz z brakiem możliwości zmiany planu po jej wykonaniu
 7. priorytet jednych pojazdów nad drugimi
 8. zbliżające się serwisy pojazdów – uwzględnienie daty i miejsca planowanego serwisu
 9. zbliżające się daty końca ważności dokumentów kierowców i pojazdów – uwzględnienie daty zjazdu do bazy/na parking
 10. wyłączenie obsługi danego kraju przez kierowcę
 11. wyłączenie obsługi danego POI przez kierowcę
 12. wyłączenie obsługi danego ładunku przez kierowcę
 13. zjazdy kierowców – weekendy, urlopy, z uwzględnieniem zjazdu do bazy lub na ustalony parking z podjęciem kierowców busami
 14. kabotaże

Do planowania mógł będziesz wykorzystać flotę własną, jak i obcą, kontraktową. Zlecenia, które nie zostaną zaplanowane, zrealizowane będą przez spedycję.

 

Co zyskasz dzięki optymalizacji planowania?

W efekcie współpracy z dostawcą TMS i wdrożenia optymalizacji, proces planowania jest szybszy, nie wymaga dużego nakładu osobowego, wyraźnie podnosi rentowność działalności, wspiera planistów eliminując błędy.

Twoja firma jeszcze lepiej wykorzystuje technologię, w którą zainwestowała. A pracownicy mogą swoją energię przekierować na działania, w jakich lepsi są od maszyn.

Dodatkowo, przez zmniejszenie liczby pokonywanych przez Twoją flotę kilometrów, obniżasz emisję CO2 do środowiska. Tym samym przyłączasz się do działań ekologicznych, co dla firm technologicznych (Twój dostawca systemu), jak i przedsiębiorstw transportowych (branża TSL), w dobie dynamicznego rozwoju jest szczególnym wyzwaniem i powinno stać się priorytetem.

 

Efektywność w nowej odsłonie

Optymalizacja planowania w transporcie ładunków całopojazdowych wkracza już na polski rynek. Przedsiębiorstwa działające na rynku TSL często posiadają równocześnie kilka narzędzi informatycznych służących zarządzaniu dostawami. Integracja tych rozwiązań w powiązaniu z wdrożeniem algorytmów optymalizacji, pozwala na zwiększenie efektywności procesu planowania. Twoje przedsiębiorstwo, pogłębiając współpracę z producentem oprogramowania TMS, staje się wyspecjalizowane i osiąga wyższy poziom zaawansowania działalności. Nie zapomniawszy oczywiście o skokowym wzroście wyników.

Artykuł opublikowano w magazynie Transport Manager (wrzesień 2021)


Sprawdź naszą ofertę:

Program dla spedycji i firm transportowych | Oprogramowanie do planowania dostaw | Spedycja morska i lotnicza | Mapa dla ciężarówek | Oprogramowanie do planowania tras | Portal przewoźników | Aplikacja mobilna dla firm transportowych i spedycyjnych | Program do tworzenia deklaracji intrastat | Oprogramowanie do zgłoszeń celnych

Wróć do listy wpisów
Masz więcej pytań?
Zadaj nam dowolne pytanie. Przejdź do formularza, by skontaktować się z naszym specjalistą.
Napisz do nas