Czy Twoje dane są bezpieczne?

Natalia Młyńczak
01 marca 2022 7 min.

Jak chronić dane w systemie TMS?

Jeśli w domu lub pracy korzystasz z systemu informatycznego, szczególnie ważne powinno być dla Ciebie bezpieczeństwo danych, które do niego wprowadzasz. Ataki hackerskie stanowią realne zagrożenie w naszej codzienności. Cyberprzemoc to m.in. działania powodujące zakłócenia pracy systemu oraz polegające na wykradaniu danych.

Ty także możesz podejmować działania, które bezpieczeństwo. W artykule poradzimy, jak chronić swoje dane przez wykonywanie kopii bezpieczeństwa i odpowiednie jej przechowywanie.

Jak zabezpieczać swoje dane?
Prostym i skutecznym sposobem na ochronę danych w systemach informatycznych, z jakich korzystasz, jest tworzenie kopii zapasowych bazy danych.

Krótko mówiąc chodzi o archiwizację, czyli regularne zapisywanie swoich danych na wydzielonej partycji dysku (jest to rozwiązanie najprostsze, niestety nie zabezpiecza danych na wypadek ataków hackerskich) lub na innych zewnętrznych nośnikach – ten wariant rekomendujemy.

Jak tworzyć kopię zapasową danych w Transport Management System – instrukcja postępowania

W przypadku programów dla firm transportowych, spedycyjnych i logistycznych mówimy o gromadzeniu w systemie olbrzymiej liczby danych. Aby działania zabezpieczające przechowywane w systemach były kompletne, należy wykonywać backup całej bazy, jak i programu. Jak to zrobić najlepiej? Przedstawiamy kroki, które polecamy zastosować w przypadku systemu TMS SPEED:

 • Backup całej bazy danych

  raz na dobę wykonuj pełen zapis wszystkich danych. Ponadto kilkukrotnie w ciągu dnia warto wykonać backup logu bazy – dzięki temu, w sytuacji awaryjnej, zyskasz możliwość odtworzenia danych z mniejszą stratą. Takie działanie pozwala również zaoszczędzić przestrzeń, którą baza danych zajmuje na serwerze. (Log to automatycznie tworzony przez system chronologiczny zapis danych.

 • Backup katalogów z plikami aplikacji

  raz na 30 dni, ale nie rzadziej, wykonuj kopię całościową katalogów z plikami aplikacji interLAN, z których korzystasz. Raz na 7 dni wykonaj backup przyrostowy (kopiujesz tylko tę cześć danych, która zmieniła się od czasu utworzenia poprzedniej kopii zapasowej).

 

Jak bezpiecznie przechowywać kopie zapasowe swoich danych?
Utworzenie kopii zapasowej danych w systemie to jedno. Kolejnym istotnym elementem chroniącym nas przed utratą cennych informacji i tego konsekwencjami, jest odpowiednie przechowywanie backupów. Ważne jest również sprawdzenie czy kopia zapasowa utworzyła się prawidłowo.

Przechowuj trzy kopie backupów:

 1. minimum jedną kopię całej bazy danych oraz plików aplikacji przechowuj na odrębnym nośniku – innym niż ten, na którym znajduje się system, z którego korzystasz,
 2. przynajmniej jedną ze sporządzonych kopii przechowuj w innej niż system źródłowy lokalizacji geograficznej.

Sprawdzaj swoje backupy na dwóch poziomach:

 1. weryfikuj poprawność samego wykonania kopii (log informacyjny),
 2. raz na trzy miesiące podejmij próbę odtworzenia danych w środowisku zapasowym (testowym).

Jak samodzielnie wykonać backup danych
w systemie SPEED – tipy interLAN

Jeśli jesteś użytkownikiem TMS SPEED, możesz samodzielnie wykonać ręcznie kopię bazy danych z poziomu systemu:

lub skorzystać z odpłatnej konfiguracji automatycznego tworzenia kopii bezpieczeństwa wg ustalonego harmonogramu – w tym celu skontaktuj się z nami.

Ciekawostki

Czy wiesz, że na Svalbardzie platforma Microsoftu, GitHub, umieściła dane w głębi arktcznej góry.  Kod zapisano na rolkach taśmy pokrytej sproszkowanym tlenkiem żelaza. Co ciekawe, takie rolki taśmy mogą przetrwać nawet tysiąc lat, w przeciwieństwie do wszelkiego rodzaju dysków. Szpule kodu znajdują się w jednej z opuszczonych kopalni Longyearbyen.

Na tym samym archipelagu umieszczono Globalny Bank Nasion, gdzie przechowywane są m.in. nasiona roślin jadalnych z całego świata.

Wróć do listy wpisów

  Chcesz wiedzieć więcej?
  Zadaj nam dowolne pytanie. Wypełnij formularz, by skontaktować się z jednym z naszych specjalistów
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych na zasadach określonych w Polityce Prywatności.
  Administratorem danych osobowych jest Interlan sp.z o.o. z siedzibą w Poznaniu przy ul. Kłosowej 6. Będziemy przetwarzali Twoje dane osobowe w celu udzielenia odpowiedzi/prowadzenia korespondencji w związku z przesłanym zapytanie w ramach formularza kontaktowego. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdują się w Polityce Prywatności .*