Zarządzanie firmą transportową od A do Z: TMS interLAN SPEED

Zarządzanie firmą transportową

Efektywne zarządzanie firmą transportową wymaga doskonałej organizacji, w tym korzystania z innowacyjnych narzędzi. TMS interLAN SPEED wyróżnia się jako kompleksowe rozwiązanie, które umożliwia przedsiębiorstwom transportowym skuteczne konkurowanie na rynku. W niniejszym artykule pokazujemy, w jaki sposób oprogramowanie interLAN SPEED może od początku do końca zrewolucjonizować procesy zarządzania transportem.

Niezależnie od skali prowadzonej działalności, firmy transportowe często mierzą się z podobnymi wyzwaniami:

 • Jak zwiększyć rentowność zleceń?
 • Jak zredukować puste przebiegi?
 • Jak skutecznie zaplanować trasę?
 • Jak wyeliminować popełniane błędy?
 • Jak zoptymalizować koszty w firmie?
 • Jak poprawić płynność finansową firmy?

Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Program TMS SPEED:  rozwiązanie dla każdej firmy transportowej

Już ponad 20 lat wspieramy przedsiębiorstwa transportowe dostarczając oprogramowanie interLAN SPEED – rozwiązanie klasy TMS (Transportation Management System). SPEED, ze względu na liczne funkcje i modułową budowę, znajduje zastosowanie w firmach różnej wielkości.  Małym firmom oferujemy interLAN SPEED w wersji standardowej – proste i intuicyjne narzędzie, które daje możliwość rozszerzenia zakresu funkcji wraz z rozwojem. Umożliwia obsługę zleceń, zarządzanie taborem, planowanie tras, monitorowanie pojazdów, śledzenie przesyłek, jak i wystawianie faktur oraz rejestrację kosztów skończywszy na przekrojowej analizie danych. W przypadku wdrożeń w dużych przedsiębiorstwach, znaczącą rolę odgrywają dodatkowo takie możliwości TMS, jak integracja z systemami zewnętrznymi, szeroko pojęta automatyzacja procesów, jak i implementacja algorytmów optymalizacji planowania tras. SPEED realizuje wszystkie te funkcje,  zapewnia kompleksową obsługę oraz dostosowanie funkcji do indywidualnych wymagań.

Dzięki możliwościom połączenia z systemami zewnętrznymi, czy też indywidualnymi konfiguracjami oprogramowania oraz w pełni spersonalizowaną automatyzacją procesów program interLAN SPEED jest idealnym narzędziem pracy odpowiadając na potrzeby naszej firmy.

Marcin Kempka

firma KEMPKA

Efektywna obsługa klienta i zarządzanie zleceniami w programie transportowym

Oprogramowanie SPEED zawiera kompletny zestaw funkcji odpowiadających za efektywną obsługę klienta. Proces rozpoczyna się tworzeniem oferty. Dalej, przez obsługę zleceń transportowych, obejmujących zarówno przesyłki drobnicowe, jak i całopojazdowe, system wspomaga fakturowanie, rejestrację płatności i windykację. Jednocześnie zapewnia integrację z różnymi systemami finansowo-księgowymi.

W pierwszym kroku wprowadzamy zlecenia lub przesyłki do systemu. Już na starcie interLAN SPEED pomaga w pracy spedytorowi, dając dostęp do gotowych szablonów lub funkcji kopiowania zlecenia. Na tym etapie korzystając z funkcji kontroli salda kontrahenta oraz opcji blokowania wystawienia zlecenia, zadbamy o jakość pracy i minimalizowanie błędów.

Zastosowanie rozwiązań proponowanych przez interLAN pozwala na zminimalizowanie czasu obsługi zleceń transportowych.

Joanna Mrowińska

firma Gomex

Faktury generowane są automatycznie w różnych walutach i językach. Wykorzystywane są tu indywidualne szablony wydruków, które można dostosować do preferencji klienta. Efaktury wraz z wymaganymi dokumentami potwierdzającymi dostawę wysyłane są do kontrahentów z poziomu TMS ręcznie lub automatycznie. Kontrola płatności odbywa się przy współpracy z systemami FK, z możliwością ręcznego nanoszenia płatności lub korzystania z modułu kasa-bank.

Dostępne są też rozliczenia w formie kompensat. Dodatkowo, w zależności od organizacji pracy, system oferuje moduły do generowania przelewów bankowych, prowadzenia windykacji i tworzenia różnych dokumentów finansowych, szczególnie przydatnych dla firm korzystających z zewnętrznej księgowości.

Użytkownicy systemu SPEED mają również do dyspozycji portal www, w którym kontrahenci rejestrują zamówienia, a przewoźnicy – dokumenty transportowe i faktury.

 

Pełna kontrola nad flotą i kosztami

Oprogramowanie TMS SPEED zapewnia efektywne zarządzanie flotą i kierowcami, z pełną kontrolą nad kosztami utrzymania i eksploatacji pojazdów.

Skrupulatna kontrola kosztów jest nieodłącznym elementem dobrego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa transportowego. InterLAN SPEED umożliwia rejestrowanie kosztów w sposób manualny lub automatyczny (paliwo, opłaty drogowe, myto oraz inne wydatki związane z eksploatacją floty).

Program automatycznie przypisuje koszty do odpowiednich pojazdów, tras, zleceń i kierowców, ułatwiając kompleksową analizę. Dostarcza również mechanizmy służące:

 • wydajnemu planowaniu obsługi technicznej pojazdów,
 • terminarza ważności dokumentów (jak OCP),
 • zarządzaniu urlopami kierowców,
 • a także obliczaniu wynagrodzeń na podstawie danych z zleceń i wyjazdów.

Skuteczne planowanie tras

Moduł planowania stanowi nieocenione wsparcie dla dyspozytora. Gwarantuje:

 • transparentne planowanie przewozów uwzględniające charakterystykę pojazdu i szczegóły zlecenia,
 • kontrolę nad optymalną trasą na mapie cyfrowej.

Priorytetem jest tu dobór właściwego środka transportu, optymalizacja trasy dla przewozów oraz zapewnienie terminowej realizacji zleceń.

Moduł Dyspozytor obejmujący czytelny grafik powiązany z programem SPEED, mapą i systemem telematycznym, wykorzystujący mechanizmy ETA, kontrolę korytarza trasy i dane tacho pozwala naszej firmie podnieść efektywność przez optymalne wykorzystanie dostępnych zasobów.

Piotr Pyrc

firma Protek

W procesie optymalizacji planowania branych jest pod uwagę wiele ograniczeń, a wśród nich:

 • czas jazdy i pracy kierowcy/ów
 • dostawa na fix (brak możliwości spóźnienia),
 • rodzaj zabudowy I wyposażenie auta,
 • konieczność awizacji oraz brak możliwości zmiany planu po jej wykonaniu
 • zbliżające się serwisy pojazdów
 • zbliżające się daty końca ważności dokumentów kierowców i pojazdów, i wiele innych.

Na trasie zaznaczane są punkty kontrolne. Umożliwiają one automatyczne monitorowanie terminowości zleceń transportowych oraz nadzór nad pracą kierowców.

Dzięki graficznej wizualizacji planu zadań dla floty na ekranie komputera, dyspozytor może szybko sprawdzić postęp realizacji przewozów.

Wykorzystanie aplikacji mobilnych jak mSPEED czy integracja z zaawansowanymi systemami telematycznymi pozwala dyspozytorowi na wysyłanie zleceń bezpośrednio do komputerów pokładowych kierowców. A także na śledzenie postępu realizacji zadań transportowych.

 

Istotnym argumentem przemawiającym za nawiązaniem współpracy z firmą InterLAN jest dbałość o systematyczny rozwój oprogramowania. Przeprowadzone wdrożenia przebiegają zgodnie ze zdefiniowanymi wcześniej, w ramach analizy, potrzebami.

Tomasz Sobel

firma GALAN Logistics

Wszystkie te działania mają odzwierciedlenie w harmonogramie. Pozwala to dyspozytorowi uniknąć ciągłego nadzorowania transportu przez bezpośredni kontakt z kierowcami.

Wykorzystanie dostępnych funkcji modułu planowania transportów zintegrowanego z technologią GPS oraz mapami cyfrowymi przekłada się na rzeczywiste korzyści. Są nimi możliwość obsługi większej liczby pojazdów przez jednego dyspozytora oraz poprawa jakości i efektywności pracy, co skutkuje obniżeniem kosztów całego procesu transportowego.

Koszty paliwa TMS SPEED Koszty paliwa TMS SPEED
Planowanie tras w Dyspozytorze TMS SPEED Planowanie tras w Dyspozytorze TMS SPEED

Podsumowanie

Wdrażanie programu spedycyjno-transportowego, takiego jak TMS SPEED, stanowi skuteczną odpowiedź na liczne wyzwania, przed którymi stają firmy transportowe. Oprogramowanie to zaprojektowaliśmy z myślą o różnorodnych potrzebach. Jest więc kompleksowym rozwiązaniem zarówno dla mniejszych, jak i większych przedsiębiorstw. Dzięki zaawansowanym funkcjom, w tym modułom obsługi klientów czy planowania oraz kontroli kosztów, TMS SPEED wpływa:

 • na zwiększenie rentowności zleceń,
 • ograniczenie pustych przebiegów,
 • oraz eliminację błędów.

Jest to niezastąpione narzędzie dla menedżerów firm TSL, dążących do optymalizacji swojej działalności.

 

Korzyści wskazane przez użytkowników systemu interLAN SPEED:

 • Wysoka elastyczność systemu umożliwia łatwe dostosowanie do potrzeb firmy.
 • Integracja z innymi systemami, takimi jak ERP i WMS, telematyka, programy finansowo-księgowe, aplikacje bankowe, giełdy transportowe i in.  zapewniają płynny przepływ danych.
 • Automatyzacja procesów minimalizuje ryzyko popełnienia błędów i podnosi efektywność przedsiębiorstwa.
 • Przekrojowe analizy i bieżące raportowanie danych pomagają w sprawnym podejmowaniu trafnych decyzji biznesowych
 • Optymalizacja planowania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji przekłada się na zwiększenie efektywności i skrócenie czasu planowania tras.
 • Planowanie kosztów z wykorzystaniem mapy i ich kontrola przekłada się na zwiększenie rentowności zleceń
 • Pełny nadzór nad procesem dostawy w czasie rzeczywistym wpływa na podniesienie jakości obsługi klientów.
Wróć do listy wpisów
Masz więcej pytań?
Zadaj nam dowolne pytanie. Przejdź do formularza, by skontaktować się z naszym specjalistą.
Napisz do nas