Spedycja morska jest jednym z głównych modułów operacyjnych systemu interLAN SPEED, obok spedycji drogowej, lotniczej i kolejowej. Moduł ten został stworzony z myślą o kompleksowej obsłudze procesów organizacji i zarządzania przewozem ładunków pełnokontenerowych (FCL) i drobnicowych (LCL) drogą morską i lądową (dowozy/odwozy). W przypadku przesyłek LCL, spedytor ma możliwość rejestracji własnych lub obcych konsolidacji a także dekonsolidacji kontenerów w lokalizacji jego wejścia w krajową sieć drobnicową. W przypadku konsolidacji własnej, spedycja morska jest w pełni zintegrowana z systemem obsługującym drobnicę drogową, co zapewnia płynną współpracę pomiędzy różnymi typami transportu. Natomiast konsolidacja obca i zlecenia FCL współpracuje z modułem transportu całopojazdowego (FTL).
Proces spedycji morskiej w interLAN SPEED
Proces spedycji morskiej w systemie interLAN SPEED rozpoczyna się od przygotowania i złożenia oferty dla określonej trasy i parametrów kontenerów (FCL) lub ładunku (LCL), uwzględniając współpracę z wybranym armatorem i zestaw usług dodatkowych, takich jak zgłoszenie celne czy fumigacja w porcie docelowym. System umożliwia tworzenie wycen przychodowych i kosztowych na bazie rozbudowanych elastycznych cenników, a po akceptacji oferty – automatyczne utworzenie przesyłki. .
Podczas realizacji zlecenia, użytkownik może generować i modyfikować dokumenty przewozowe, takie jak HBL (house bill of loading) i MBL (master bill of loading). Zarządzanie zleceniami w spedycji morskiej wspierane jest przez moduł drogowy FTL lub LTL, który obsługuje zadania związane z transportem kontenerów na odcinku drogowym, w tym podjęcie lub odstawienie pustego kontenera do portu oraz ważenie (VGM) przed wysyłką. System umożliwia również definiowanie różnych destynacji dla każdego kontenera w ramach jednego zlecenia.
Podzlecenia drogowe są planowane i realizowane w module drogowym systemu interLAN SPEED, z bieżącym przekazywaniem statusów do spedycji morskiej, co umożliwia kontrolę i nadzór nad zleceniem na każdym etapie jego realizacji.
W zależności od statusu, system może automatycznie generować powiadomienia i alerty, zarówno wewnętrzne w obrębie organizacji, jak i zewnętrzne, skierowane do partnerów i klientów.
Rozliczenia i raportowanie w module spedycji morskiej interLAN SPEED
Końcowe rozliczenia zleceń spedycji morskiej odbywają się za pomocą faktur lub rozliczeń wewnętrznych. Faktury za część drogową są przypisywane do zleceń drogowych, a wynik całości operacji jest prezentowany na poziomie głównego zlecenia morskiego. System spedycyjny umożliwia przypisanie kosztów i przychodów do konkretnych kontenerów oraz przeliczanie wartości między różnymi walutami według kursów bankowych lub uzgodnionych między stronami. Dodatkowo, użytkownicy mają dostęp do dokumentów Not księgowych.
Proces zamyka się wielowymiarowymi raportami, które prezentują zarówno stan realizacji zlecenia, jak i jego końcowy wynik – zarówno pod względem jakościowym, jak i finansowym, porównując dane planowane z rzeczywistymi w oparciu o dokumenty finansowe.
Korzyści z zastosowania modułu spedycji morskiej w interLAN SPEED:
- Dedykowane moduły uwzględniające specyfikę branży
- Zwiększenie efektywności firmy, dzięki centralizacji danych i procesów w jednym systemie
- Procesowa obsługa zleceń spedycji morskiej
- Skrócenie czasu obsługi administracyjnej dzięki automatyzacji procesów
- Poprawa jakości obsługi klientów
- Redukcja kosztów operacyjnych poprzez skuteczny nadzór nad procesami
- Eliminacja błędów i wzrost efektywności dzięki automatyzacji
- Zwiększenie rentowności
- Elastyczność i dostosowanie do indywidualnych potrzeb
- Otwartość interLAN na integracje, których celem jest optymalizacja procesu spedycji morskiej
System TMS interLAN SPEED, z modułem spedycji morskiej, jest kompleksowym rozwiązaniem, które umożliwia skuteczne zarządzanie procesami spedycyjnymi oraz podnosi konkurencyjność firmy na rynku.
Wróć do listy wpisów