Aplikacje mobilne w logistyce

Bankowość, medycyna, hotelarstwo, rozrywka, transport i oczywiście logistyka – to tylko kilka sektorów, do których należą firmy czerpiące pożytek z aplikacji mobilnych. Co decyduje o popularności tych rozwiązań? Aplikacje mobilne  po prostu zawsze są „pod ręką”. W świecie, w którym czas jest wartością deficytową, nieograniczona dostępność aplikacji – bez względu na miejsce i porę, przy stałym dostępnie do internetu – stanowi o ich użyteczności i atrakcyjności, także z biznesowego punktu widzenia.

W logistyce aplikacje mobilne nie są już nowością, jednak ich wykorzystanie w tej branży teraz nabiera rozpędu, tak więc temat wciąż pozostaje „gorący”. Logistyka jest branżą wykazującą otwartość na nowinki technologiczne. Potrzeby podnoszenia efektywności pracy, nadzoru na przebiegiem transportu oraz dążenie do obniżenia kosztów obsługi administracyjnej,  otwierają miejsce dla aplikacji mobilnych.  Aplikacje te stają się skutecznym narzędziem pracy w rękach pracowników, obsługując konkretne fragmenty procesów biznesowych i usprawniając wykonywanie codziennych obowiązków.

Wdrożenie aplikacji mobilnej nie wiąże się ani z dużym nakładem czasu, ani też nie wymaga zaangażowania znacznych środków finansowych. Bez wątpienia jednak jest to inwestycja w poprawę jakości pracy oraz nadanie nowego wymiaru kontaktowi z klientem.

Dzięki zastosowaniu narzędzi mobilnych firmy logistyczne mogą wydajnie planować i realizować zamówienia klienta. Aplikacje sprawdzają się w trzech podstawowych obszarach związanych z: nadzorem nad procesem dostawy, dzięki wykorzystaniu takich funkcji jak wysyłka zleceń do kierowcy, odbiór statusów, śledzenie pojazdu oraz nadzór nad ETA; wsparciem obsługi klienta, dzięki przekazywaniu bieżącej informacji o stanie dostawy oraz ewentualnych opóźnieniach; poprawą efektywności firmy, dzięki automatycznej komunikacji pomiędzy kierowcą a biurem. To z kolei przekłada się na przeniesienie części prac administracyjnych na stronę kierowcy.

W ocenie użyteczności narzędzi mobilnych dla logistyki akcent pada na koordynację kontaktu na linii kierowca - operator logistyczny - kontrahent. Aplikacje sprawiają, że dialog ten – prowadzony w czasie rzeczywistym – staje się satysfakcjonujący i wydajny. Klienci powierzają firmom logistycznym ładunki i dlatego tak ważne jest by zapewnić im możliwość otrzymywania bieżącej informacji o tym, gdzie dokładnie przesyłki się znajdują. Dodatkowo stały kontakt logistyka z kierowcą i natychmiastowy wgląd w aktualną lokalizację pojazdów dają możliwość monitoringu efektywności działań. Wszyscy zyskują na lepszej kontroli i nieograniczonym dostępie do informacji. 

Dostawca systemów TMS, firma interLAN, przygotowując aplikację mobilną przyjął hasło „mSPEED. Panujesz nad sytuacją” – gdyż właśnie spokój o bezpieczeństwo i prawidłową realizację dostawy jest wielką i bezcenną korzyścią płynącą z użytkowania tego typu narzędzi.

Jak w praktyce wygląda korzystanie z aplikacji? W przypadku aplikacji mobilnej mSPEED urządzenie, na którym ona działa, przypisane jest do kierowcy i nie jest związane z konkretnym pojazdem, co pozwala na włączenie w proces logistyczny stałych przewoźników, jak i jednorazowych podwykonawców. Kierowca przyjmuje zadania i rejestruje oraz aktualizuje poszczególne etapy ich realizacji. Zakres wymiany danych obejmuje: pozycje, wiadomości, zlecenia i statusy związane z odbiorami i dostawami z uwzględnieniem anomalii, raporty dotyczące  załadunku i rozładunku przesyłek na magazynie, zdjęcia oraz skany dokumentów, a nawet podpis klienta pod zrealizowanym zadaniem transportowym. Aplikacja umożliwia też obsługę płatności kartami kredytowymi czy rozliczanie nośników i skanowanie paczek. 

Dobre aplikacje mobilne cechuje łatwość i intuicyjność obsługi. W interLAN zwróciliśmy uwagę także na wysoką konfigurowalność oraz umożliwienie integracji z dowolnym systemem TMS.
Podsumowując, przedsiębiorstwa, które decydują się na wdrożenie rozwiązań mobilnych postrzegane są jako nowoczesne, nastawione na komunikację i rozwój. Korzystanie z tego typu narzędzi sprzyja budowaniu trwałej przewagi konkurencyjnej. Można więc powiedzieć, że aplikacje mobilne zarówno w logistyce, jak i innych sektorach pozostają w służbie biznesu, a biznes przecież niezmiennie pozostaje w pogoni za zmieniającymi się potrzebami klientów.

Artykuły z tej kategorii

DO GÓRY