TMS w Logistyce? Obowiązkowo!

Data publikacji: 03-10-2012

Każdy, kto zastanowił się choć raz nad zagadnieniem logistyki przedsiębiorstw, musiał odnieść wrażenie, że jest to dziedzina szalenie skomplikowana. Jak zorganizować dostawy na linię produkcyjną fabryki samochodów, w której budowane są różne modele? Jak zapewnić ciągłość produkcji w sytuacji kiedy magazynowanie nie wchodzi w rachubę? Czy można zaplanować optymalną dystrybucję jeszcze przed rozpoczęciem produkcji? Jak, dlaczego, kiedy...?

W rzeczywistości organizacja dostaw na produkcję i sprawna dystrybucja wyrobów gotowych  jest jeszcze bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Ilość zmiennych i uwarunkowania procesu czynią całe zagadnienie bardzo wymagającym.
Na szczęście jednak przyszło nam żyć w czasach, gdy małe krzemowe umysły mogą pomóc w rozwiązaniu najtrudniejszych problemów - wystarczy umiejętnie nimi pokierować, tworząc komputerowy system do zarządzania logistyką przedsiębiorstwa. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu oprogramowanie klasy ERP jako naturalne przedłużenie procesu produkcyjnego. Kłopot w tym, że narzędzia te mają ograniczone możliwości w zakresie planowania, optymalizacji i realizacji dostaw. W konsekwencji najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest doposażenie systemu ERP w czynnik ludzki, czyli osobę (choć częściej kilka osób), która na podstawie danych systemowych wykonuje planowanie i optymalizację w zasadzie ręcznie - z wykorzystaniem nieustandaryzowanych narzędzi i aplikacji.

 

Pełną treśc artykułu, opublikowanego w czasopiśmie Eurologistics [nr 4/2012], udostępniamy tutaj - .pdf:

TMS w logistyce

Zaufali nam